4_czypostawieniedomkuwymagapozwolenia

Czy postawienie domku holenderskiego wymaga pozwoleń?

Posted on

Domki holenderskie stały się ostatnimi czasy bardzo popularne. Chętnie stawia się je na działkach rekreacyjnych, ponieważ nie wymagają składania, są w pełni wyposażone i w razie potrzeby bardzo łatwo je przewieźć. Czy postawienie na działce domu holenderskie wymaga załatwiania dodatkowych formalności?

W prawie budowlanym nie istnieje określenie „domki holenderskie”. Jest to jedynie nazwa handlowa. Domek holenderski nie jest również przyczepą campingową, gdyż nie jest dopuszczony do ruchu, nie wymaga rejestracji i nie podlega badaniom technicznym. Według ustawy jest on „obiektem tymczasowym”, ponieważ nie jest trwale połączony z gruntem, wiec zaliczony został do takiej samej kategorii jak np. strzelnice, kioski uliczne, czy urządzenia rozrywkowe i kontenerowe. Jednocześnie tymczasowe obiekty nie stanowią odrębnej kategorii, lecz są umieszczone w definicji obiektu budowlanego. Brak trwałego połączenia z gruntem, nie przesądza więc o tym, że nie jest wymagane pozwolenie na budowę lub zgłoszenia.
Według art. 29 Prawa budowlanego:

  1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa (…):

12) tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu (…);

24) obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych.

W takim przypadku konieczne (pkt 12) jest dokonanie zgłoszenia.

Zgłoszenie ważne jest przez 120 dni, więc po upływie tego czasu, domki często są przestawiane, ale w świetle prawa nic to nie zmienia. Interpretacja prawa jednak bywa różna, więc jeśli chcemy ustawić domek holenderski na stałe, warto wybrać się do lokalnego urzędu i dopytać, czy ustawienie domku holenderskiego na tej, konkretnej działce wymaga pozwolenia na budowę, czy jedynie zgłoszenia.

Podziękowania za pomoc przy tworzeniu wpisu dla Klaja.pl
Zdjęcie: holendry.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *