9_podatkiwholandii

Inaczej o Holandii

Posted on

Holandia to piękny kraj, który jest dla wielu symbolem ogrodnictwa. Ponieważ moim niespełnionym marzeniem jest praca i życie w Holandii. Dziś post ekonomiczny o systemie podatkowym w kraju ogrodników

System podatkowy w Holandii nie należy do najprostszych. Jest to również kraj, w którym obowiązują jedne z najwyższych podatków na świecie.

Inkostenbelasting to podatek od osób fizycznych. Holenderski system podatkowy dzieli źródła dochodów osób fizycznych na 3 grupy (zwane „boxami”). Do pierwszej należą osoby rozliczające się z dochodów z tytułu pracy i mieszkania. Druga grupa to udziałowcy spółek skarbowych i akcyjnych, natomiast trzecia obejmuje podatki z tytułu lokat i oszczędności. Istnieje jeszcze Overdrachtsbelasting, czyli podatek od zakupu nieruchomości. Podatki od dochodów osób fizycznych w największym stopniu zasilają budżet państwa, a ich znajomość jest bardzo ważna również dla obcokrajowców, którzy podejmując tam prace i mogą starać się o zwrot podatku z Holandii za nadpłacone tam składki.

Do podatków od osób prawnych zalicza się podatek obrotowy dla firm (Omzetbelasting). Jest to odpowiednik polskiego VATu oznaczany w Holandii skrótem BTW (Belasting over de Toegevoegde Waarde). Wynosi on 21% oraz 6%. Rechten bij invoer / Rechten bij uitvoer to należności celne z tytułu przywozu i wywożenia towarów z Holandii, natomiast Accijnzen to podatek akcyzowy.

W Holandii naliczane są również podatki od samochodów osobowych i motocykli oraz podatek drogowy. Piękny kraj wspierający ekologię:-). Serdeczne podziękowania dla Mag-Tax za pomoc merytoryczną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *