louise_odier_15-1024x680

Róże – najpiękniejsze kwiaty do ogrodu

Posted on

Pisałem już sporo o wyborze architekturze ogrodowej, natomiast dziś napiszę kilka słów o kwiatach, które powinny rosnąć w każdym pięknym ogrodzie, czyli o różach. Zapraszam do lektury!

Kilka słów o różach

Na świecie występuje około 200 odmian dzikich róż i aż 20 tysięcy róż szlachetnych? Różnią się one od siebie swoją wielkością, kwiatami i listowiem. Dlatego też z czasem róże podzielone zostały na kilka grup odmianowych. My oczywiście skupimy się dziś na różach ogrodowych.

Rodzaje róż

  • Róże wielkokwiatowe – mają największe ze wszystkich gatunków róż kwiaty, które są osadzone na pojedynczych łodygach. To właśnie ten rodzaj róż najczęściej kupujemy w w kwiaciarniach. Niestety, piękno idzie w parze z wysokimi wymaganiami uprawowymi.
  • Róże rabatowe – o wielokwiatowa odmiana roślin o niewielkiej, dochodzącej do maksymalnie 100 centymetrów wysokości. Są dość proste w uprawie i nie potrzebują wiele miejsca.
  • Różne pnące – to kwiaty którymi można ozdabiać altany czy domki ogrodowe o których pisałem tutaj.
  • Róże parkowe –  blisko spokrewnione z dzikimi odmianami, są niesamowicie proste w uprawie i osiągają naprawdę imponujące rozmiary. Z tego też powodu można je sadzić tylko w dużych ogrodach.
  • Róże pienne – to inaczej drzewka różane, czyli krzewy na których pniu zaszczepiono kwiaty róż.
  • Róże okrywkowe – bardzo silnie krzewiąca sie grupa róż tworząca kwiecisty dywan 
  • Róże miniaturowe – maksymalnie 30 centymetrowe krzewy o drobnych kwiatach, które mogą być uprawiane w mieszkaniu jako roślina doniczkowa

Uprawa róż

Poniżej przedstawiam wymagania glebowe róż:

Wymaganie glebowe róż nie są szczególnie wygórowane, można spokojnie sadzić je na glebach gliniano – piaszczystych o pH 6- 7.  Ważne, żeby teren nie był podmokły. natomiast bardzo ważne jest odpowiednie nawożenie róż. Aby otrzymać zdrowe i silne, ukwiecone krzewy należy je regularnie nawozić za pomocą nawozu wieloskładnikowego. Należy też pamiętać o tym, żeby od drugiej połowy sierpnia zaprzestać dokarmiania róż azotem. Aby ułatwić sobie pielęgnację róż w przyszłości warto wyłożyć ich podłoże ściółką z torfu lub kory sosnowej. I najważniejsze. Sadząc róże, wybierajmy stanowisko nasłonecznione, ale nie gorące!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *